Struktura organizacji
Każda organizacja ma swoją wewnętrzną strukturę, składa się z różnych elementów oraz powiązań i zależności łączących je. Najbardziej podstawowym składnikiem struktur organizacyjnych są pojedyncze stanowiska pracy.
Wzajemne zależności łączące stanowiska pracy lub ich grupy mają różny charakter. Najczęściej spotykanymi rodzajami więzi organizacyjnych są:
– więź sÅ‚użbowa, łączÄ…ca kierowników różnych szczebli zarzÄ…dzania z ich podwÅ‚adnymi
– więź technologiczna, łączÄ…ca stanowiska pracy uczestniczÄ…ce w jakimÅ› procesie wytwarzania i realizujÄ…ca poszczególne jego fazy
– więź funkcjonalna, łączÄ…ca stanowiska i grupy stanowisk (komórki, dziaÅ‚y, piony) realizujÄ…ce równolegle różne funkcje niezbÄ™dne do sprawnego dziaÅ‚ania caÅ‚ej organizacji (np. funkcjÄ™ produkcyjnÄ…, handlowÄ…, finansowÄ…, personalnÄ…)
– więź informacyjna, polegajÄ…ca na przekazywaniu sobie informacji niezbÄ™dnych do realizacji zadaÅ„ i podejmowania decyzji.
W każdej organizacji występują z reguły wszystkie typy powiązań. Ich relatywne znaczenie jest jednak różne. W instytucjach administracyjnych na plan pierwszy wysuwają się więzi służbowe, hierarchiczne (zob. opisany wyżej urząd gminy).
W małych przedsiębiorstwach produkcyjnych najistotniejsze są więzi technologiczne. Przykładem może być niewielka huta produkująca (w małych seriach) szkło gospodarcze i dekoracyjne, stosująca tradycyjną technologię wytopu i obróbki. Większość zatrudnionych w niej osób pracuje bezpośrednio w produkcji. Proces wytwarzania zaczyna się od przygotowania wzorów wyrobów (salaterek, kieliszków, karafek, wazonów i pucharków) przez plastyków. Wzory te są następnie opracowywane przez technologów. Określają oni skład masy szklanej (zależnie od zastosowanych dodatków otrzymuje się różnego rodzaju szkła, o różnych barwach i właściwościach) i kolejność operacji produkcyjnych.